Obsah

Kontakt

Pro náš dům, z.s.

Veveří 102

616 00 Brno

www.pronasdum.cz

www.ospronasdum.cz

Odběr zpravodaje

Co dělat, když se vám na balkoně uhnízdí poštolka a chcete jí umožnit odchov mláďat

1) Poštolku nerušte, na balkón choďte minimálně, to samé platí o pohybu záclony za oknem. Poštolky jsou běžně plaché, nicméně čím dál více jedinců je odchovaných v přítomnosti lidí a tedy jsou na ně do určité míry zvyklí. Při nutných pohybech v okolí poštolek časem zjistíte, jak je váš pár ochočený. Pokud je jedna z poštolek na lidi zvyklá, dovolí vám se přiblížit a třeba i se jí dotknout. V tomto případě ale pozor, je to dravec a má strach. Bez dostatečně tlustých rukavic si s ní nehrajte. Také v takovém případě je vhodná ochrana očí a hlavy (může útočit náletem na hlavu).

2) Sežeňte si dostatek kartónů nebo igelitu. Poštolky vám sice nezaneřádí balkon tolik, jako holubi, ale mláďata nadělají pěknou paseku. Postupně se připravte na to, že především po narození mláďat, bude na vašem balkoně velmi rušno a živo už od časných ranních hodin vás bude budit charakteristické "kli kli kli". Zpět ale k nepořádku. Je dobré ještě před narozením mláďat tu část balkónu, kterou jim chcete poskytnout, obložit kartónem či igelitem. Lze to potom jednoduše uklidit a vyhodit. Až ale budou mláďata starší, můžou vyskočit i na parapet. Je dobré udělat z kartónu i barikádu, aby mláďata nemohla spadnout dolů v době, kdy ještě nejsou přepelichaná a mohla by se tak zranit. Později ale stejně na hrazení vyskočí a budou se kochat pohledem na život v ulici.

3) Samice snáší vejce obden. Dokud není snůška vajec kompletní, poštolka na nich sedí minimálně. Docílí tak co nejrovnoměrnějšího vývoje vajec. Jakmile začne sedět, není dobré, aby byla vejce opuštěna na více než půl hodiny, kdy již hrozí jejich stydnutí. Pokud jsou poštolky plaché a při kontaktu s člověkem uletí, je lepší je v době sezení na vajíčcích moc nerušit. Sedí jak samec, tak samice, i když nutno podotknout, že samice je pečlivější.

4) Poštolky se uživí samy, snesou tolik vajec, kolik je právě potravy. Pít nepotřebují, stačí jim voda obsažená v potravě. Může se ale stát, že poslední vylíhlé mládě nebude dostatečně průbojné. V přírodě je potom odsouzeno k úmrtí. Pokud ale nemáte to srdce umožnit přírodnímu výběru konat svou úlohu, můžete mládě dokrmovat. Postačí malé kousky drůbežího masa minimálně třikrát denně. Pokud je mládě velmi slabé, je problém ho přinutit potravu spolknout, často je nutno ji vyloženě narvat do krku a vyvolat tak polykací reflex. Odměnou vám ale při dostatečném úsilí bude, když po dvou až čtyřech dnech bude malé mládě opět schopno urvat si svůj podíl při krmení samicí a vybojovat si tak své místo na tomto světě.

5) Pokud mládě spadne například o balkon níže a nemáte možnost jej přinést zpět, nic se neděje. Samice o něm dobře ví a bude ho zásobovat potravou a vybízet k letu. Vždy je ale lepší mládě dopravit zpět. Úplně na zem, či do spodních pater by se však dostat nemělo, v takovém případě jej vraťte zpět.

V případě uhnízdění poštolek je možné se obracet na Českou ornitologickou stanici, která zároveň monitoruje pohyb a počty poštolek na našem území.

Autorka: Pavla Šuráňová