Obsah

Kontakt

Pro náš dům, z.s.

Veveří 102

616 00 Brno

www.pronasdum.cz

www.ospronasdum.cz

Odběr zpravodaje

Fotoseriál: Jak šel čas s poštolkami na balkóně

Hnízdění poštolek ve městě není ojedinělou záležitostí. Poštolky se přizpůsobily životu ve městě, kde hnízdí na balkónech či výklencích výškových domů. Počátkem dubna se na balkóně panelového sídliště uhnízdil pár poštolek, který vyvedl mladé poštolky. Mladým poštolkám se dařilo i díky úkrytu, který jim nabízel zastřešený balkon panelového domu. Mláďata tak nebyla ničím ohrožena, všechna dorostla do stavu, kdy mohla bezproblémově opustit své hnízdo – tedy vlastně svůj květináč. Jak šel čas s poštolkami, ukáže náš fotoseriál.

V panelovém domě na sídlišti v Brně – Slatina se v květináči uhnízdily poštolky. Samice snesla pět vajíček, které po dobu zhruba dvou měsíců zahřívala ve střídavé péči se samcem.

Vajíčka pečlivě hlídala hlavně samice. Samec zaopatřoval potravu a hlídal ve chvíli, kdy samice měla hlad.

Malé poštolky zhruba dva dny po vylíhnutí mají bílé chmýří, které časem přepelichá.

Samec lovil potravu v okolí a nosil ji na protější střechu paneláku, kam si pro ni chodila samice. V této chvíli se poštolky střídaly při hlídání mláďat. Jinak byla samice téměř pořád na stráži a svá mláďata nespouštěla z dohledu.

Jak šel postupně čas, bylo třeba zabezpečit omítku balkónu před trusem mláďat.

 

Mláďata zvesela rostla, až se nevlezla do jednoho květináče, jedno dokonce vypadlo. Proto majitelé balkónu přispěli na pomoc a přidali ještě jeden květináč, který nezůstal dlouho bez povšimnutí mláďat. Mláďata v polovině července dospěla natolik, že byla schopná opustit hnízdo a vydat se do světa.

Autorka: Pavla Šuráňová